Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. Jenže princezně se obyčejný venkovský buran nelíbí, stejně tak královským rodičům. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád, ale když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu…
Začneme od konce. Janákovi nejdou koncovky. A komu ano, že? Ze začátku dobrý, ale pak to skřípe. Matouš Ruml či Eva Podzimková nejsou vůbec prototypem úžasného hrdiny a krásné princezny. Ale ať to beru z jaké strany chci, spolu tvoří super pár! Pak tu máme elegantně vyřešenou likvidaci draka, vtipné seznámení hlavních hrdinů, nač utrácet za komparz, když všichni utekli před drakem!?, máme tu v té době úžasnou manželskou dvojici (Pavla Tomicová, Ondřej Malý), super hlášky („Málem nám to tu blaflo, co?“; „To jsou krásné begonie.“ „My jim říkáme Egonie.“; „30 stupňů Egona ve stínu.“; „Je to výtečné!“), Prachař dokonalost sama, kdo by řek, že role nabubřelého Egona mu tak přistane?! Když Matouš Ruml zašišlá, toť ukázka naprosto vytříbeného roztomilého vtipu.
Když lidé drží taháky s tím, co mají říkat, tady už se tlačí na pilu. Pak tu máme barevné záplaty na saku, moc chtěné detaily, pak Egonova Lhota… Přípravy na svatbu jsou ukrutně zdlouhavé (film se doslova zastaví na dvacet minut). Potrestání padoucha patří do ranku naivních pohádek. Ale každopádně Princezna a půl království není ve světle okolností a s časovým odstupem prohrou!