Hodnocení: 80 %

Kocour v botách: Poslední přání

USA / 2022 / 101 min / 80 %

Je to spíš smutné, že nejlepším filmem roku 2022 je jen „obyčejný“ Kocour v botách, ale co naplat, budeme doufat, že se filmaři v roce následujícím blýsknou genialitou a přinesou nám dechberoucí, originální a do kinosedačky uzemňující bombastické filmy.

Aby nedošlo k mýlce, Kocour v botách: Poslední přání není vůbec špatný, jinak by nebyl v tomto žebříčku tak vysoko. Pravdou také je, že konkurence byla holt v uplynulém roce příliš chabá. Kocour v botách totiž dlouho budil dojem, že se někdo snaží parazitovat na slávě Shreka, že se snaží vzkřísit dávno vyhaslou slávu Kocoura, zrecyklovat všechno možné, a vytřískat ještě nějaký ten peníz. Opak je pravdou.

Hned na začátku jsme svědky skvělého akčního, zároveň komického souboje našeho hrdiny s kamennou příšerou (vystřel mě), pak si brutálně vtipně zrekapitulujeme, jak kocour o svých osm životů přišel (viz trailer), na řadu přichází naprosto brutální a strach nahánějící smrťák v kůži vlka, smíchy se dorvete nad útulkem Mamy Uny a to jak je v pianu atd. Jásat se dá i nad takovými drobnostmi, jako je výtvarně ztvárněná chůze kocoura, nad názvy jako Kremační údolí, nebo když si lovec odměn dá do očí zlaťáky. To je bomba! A takových detailů jsou tam mraky. A to jsem ještě nevzpomněl Zlatí a její medvědy, jejichž osudy vás regulérně dojmou téměř k slzám.

Nový Kocour v botách je plný nápadů, akce, napětí, humoru, myšlenek, dojemných scén, … Jinými slovy: na mnoha místech se blýskne genialitou, dechberoucími záběry, a možná vás uzemní do kinosedačky. Přeháním, Kocour rozhodně není mistrovský animák, ale líbil se mi. Rozhodně je tím nejlepším, co nabídla naše kina v roce 2022 pro děti.