Hodnocení: 80 %

Croodsovi

USA / 2013 / 98 min / 80%

Croodsovi žijí v pravěku. Rodinu tvoří autoritativní taťka Grug se svou zásadovou a chápající ženou Uggou. Mají tři děti: čtyřletou Sandy, která si nejčastěji hraje na psa, devítiletého bázlivého Thunka a rebelující puberťačku Išku. Součástí této prehistorické rodinky je i Babi, Grugova tchyně. Život v pravěku ve dne spočívá ve shánění něčeho k snědku. V noci je potřeba se schovat do jeskyně, protože vylézají všemožné životu nebezpečné šelmy. A tak plyne den za dnem, dokud nedojde ke zničení jejich rodinné jeskyně. Croodsovi jsou tak nuceni podniknout cestu do neznáma za novým domovem. Na jejich pouti se k nim připojí i okouzlující divoký mladík Boy, který má na svém kontě některé skvělé objevy – například oheň nebo boty.

Croodsovi si jen chtějí zachránit život, takže film nemá v podstatě žádný děj, což je asi jediné jeho mínus. Ale jak se už v mnoha filmech dokázalo, i cesta může být cílem. Milé dialogy, humor, který je vtipný, dobré nápady, pěkná hudba, dokonalá grafika… To všechno dělá Croodsovi nadstandardními. Není divu. Film napsal a režíroval Chris Sanders, který stvořil Legendu o Mulen, Lilo a Stitche a Jak vycvičit draka. Tedy nešlápl nikdy vedle.

Croodsovi nepatří mezi nejlepší animované filmy, které kdy vznikly (za rok si třeba na ně už ani nevzpomenete), nicméně mají něco, co 90% zde jmenovaných filmů nemá. Film je něčím nový a originální. Přinesl do světa animáků čerstvý vzduch. A každopádně patří mezi to nejlepší za rok 2013. Sledovat tento film může celá rodina.