Hodnocení: 65 %

Zlouni

USA / 2022 / 100 min / 65 %

Málokteří hrdinové mají tak špatnou pověst jako Vlk, Had, Tarantule, Piraňa a Žralok. Tihle psanci dali dohromady tým, pro který je spáchání dokonalého zločinu stejná brnkačka jako vyrazit si v neděli odpoledne na zmrzlinu. Ale tak dlouho se chodí se džbánem, až se ucho utrhne. Zlouni jsou dopadeni. Mají ale štěstí. Při zatýkání narazí na profesora Marmaládu. Morče s obrovským srdcem, které má ambiciózní plán – převychovat je na dobráky. Všichni členové gangu souhlasí, protože je to vstupenka na svobodu.

Zlouni začínají ve stejné restauraci jako v Pulp Fiction, což mě pobavilo, protože jsem si říkal, co mi ty červené kožené sedačky připomínají. Což samozřejmě ocení jen dospělí a ti, co Pulp viděli, ale jinak je úvodní scéna jaksi zmatená, nesrozumitelná.

Hlášky jako třeba „Ukradl Monu Lisu převlečený za Monu Lisu,“ jsou zajímavé, ale nemají takovou údernost. Ale třeba když Vlk s lupem zastaví před policejní stanicí, protože chce delší policejní honičku, nebo Hadův přípitek: „Ze všech týpků vás nejmíň nenávidím,“ kód k tajnému sejfu 123456, takové vtipy jsem ocenil i já.

Vlk, reportérka Týna Ňufňací nebo paní starostka člověku přirostou k srdci. Zlouni trošku připomínají Zootropolis (pointou), ale nejsou tak propracovaní, točí se příliš kolem zločinu a nápravy a nejsou tak komplexní. Každopádně patří k tomu lepšímu co naše kina uvedla v roce 2022.