Hodnocení: 45 %

Zambezia

Jihoafrická republika / 2012 / 79 min / 45%

Do našich kin loni dorazil i animovaný film z Jižní Afriky, konkrétně z Kapského Města.

Mladý sokol Kai se přes zákaz svého otce vydá do bájného ptačího města Zambezia. Pro opeřence je to ráj na zemi. Když Kai město opravdu najde, téměř okamžitě se rozhodne, že se stane členem prestižní letky „Hurikánů“, chránících město před útoky nepřátel, díky tomu je v Zambezii stále klid a mír. Ten ale netrvá dlouho. Město hodlá přepadnout a obsadit zlý ještěr se svými kumpány.

Je to sice nelogické tvrzení, ale Zambezia lépe vynikne na obrazovce u vás doma! V kinech se totiž promítala nepovedená 3D verze s českým dabingem. Oproti tomu na monitoru se ztratí slabší grafika, vynikne krásná hudba s africkými motivy a především laťku zvedá originální znění, které se může pochlubit jmény jako Abigail Breslin, Jeff Goldblum či Samuel L. Jackson.

Zambezia bohužel nabízí už stokrát viděné, v řadě případů lépe. Například choreografie letu ptáků nesahá i tak průměrnému Riu ani po kolena. Chybí tu humor, na třech místech je film dokonce odpudivý. Děj je zkratkovitý (město střeží elitní hurikáni, ale z čista jasna bez sebemenšího odporu do města proniknou nepřátelští marabuové), a nedůsledný (když třeba Kai rozbije kulisy pro Jarní festival a vůbec nemusí uklízet).

Zambezia je mírně podprůměrné dílo, ke zhlédnutí na sobotní dopoledne jako kulisa. Možná.