Hodnocení: 80 %

Wonka

USA / 2023 / 116 min / 80%

Na film jsem byl před vánočními svátky a byl jsem v šoku, protože kino bylo až na pár míst zcela vyprodané! Při pohledu do publika plného děvčat od deseti do patnácti let mi svitlo. Kde že je doba Bradů Pittů, Johnny Deppů a třeba i Chrisů Hemsworthů. Nastala éra Timothéa Chalameta!

Hned v úvodních minutách jsme svědky tanečního vystoupení se zpěvem, aby nám bylo jasno, že se film ponese v tomto duchu (snad pro ty, co si nepřečetli na plakátu, že jde kromě fantasy podívané taky o muzikál).

Vtipy nejsou bůhvíjak vtipné, ale jsou aspoň originální (Jelo by na to auto. Stůl, umyvadlo a záchod v jednom. Teče studená voda a studenější. Čtyři míle plavání. Nezapomeňte sníst i ten košík…).  Názvy postav, věcí, zvířat jsou taky originální (čokoláda Letoláda, Božka Trubka instalatérka, Galerie Gurmánů, paní Valchová a pan Bělič, pan Sluplgroš…). Já osobně ve filmech nejvíc oceňuju nápady. A zde jich bylo více než jsem čekal, k tomu bizarních, a to mám taky rád (dojení žirafy, žirafa v kostele, bonbon ukrývající celý večírek, tanec s kabátem…).

Wonka mě vůbec mile překvapil! A berte prosím v úvahu, že šarm i nadání Timothéa Chalameta má na mě nulový účinek.