Hodnocení: 60 %

Vlkochodci

Irsko, USA / 2020 / 102 min / 60%

Příběh se odehrává v roce 1650 v Irsku v tajuplném lese. Lovec vlků má zde za úkol vymýtit vlčí smečku, která ohrožuje obyvatele nedalekého města. Malá Robyn se chce stejně jako její otec stát lovkyní. Při jednom z vlčích útoků se Robyn střetne s malou divoce vyhlížející dívkou. Pronásleduje ji a místo ní narazí na mládě vlka, které se k ní začne chovat přátelsky. Toto pouto je počátkem velkého a nebezpečného dobrodružství. Raději už nic prozrazovat nebudu, ať si film víc užijete.

Co vás na první pohled ohromí, je vizuální stránka. Je bombastická a nevšední, bez debat. Pokud se ale necháte omámit nádhernou animací, může se vám lehce stát, že přehlédnete nedostatky tohoto díla. V prvé řadě je to šablonovitý příběh o zlém člověku, který si chce podrobit přírodu a všechny živé tvory. A někdo, v tomto případě lidská holčička, se přidá na stranu zdánlivě zlých. Což samozřejmě vyvolá konflikty na obou stranách.

Chvílemi jsem si také připadal jako ve Stmívání – pokud vás kousne upír, v našem případě vlk, stáváte se upírem, v našem případě vlkem. (Proč se poraněný dřevorubec taky neproměňoval?) Jak jsem říkal, za téměř magicky vyhlížející animaci se schová ledasco, třeba útěk vlka přes celé město plné po zuby ozbrojených vojáků, lidí a padacích mříží. Nebo jak vojáci valí do nepřístupných vysokých hor obrovitánské dělo, aby mohli střílet po vlcích (na tomto místě je plno smajlíků), jak podpalují les kolem sebe a vůbec jim nevadí, že tu asi uhoří i s vlky, jak s sebou dřevorubec neustále vláčí bezduché tělo holčičky, já zapomněl, tvůrci se s holčičkou vytasí v místě, kdy to budou potřebovat… Tyto nelogičnosti by se daly prominout u komediálně laděného snímku, ale ne u filmu, který se bere až příliš vážně.

Záporákovi tvůrci vkládají do úst věty jako: „Do Tvých rukou svěřuji svou duši.“ nebo „Pane Bože všemohoucí, ochraň mě.“ Proč neudělat padoucha taky věřícího, že? Řádové sestry jsou pasovány do role zaměstnankyň nápravného zařízení s heslem: práce je modlitba. Naproti tomu jsou vlci nejsvobodnější a nejhodnější bytosti pod Sluncem, mají tu nejčistší duši a k tomu umí uzdravovat. Velmi účelové, řekl bych.

Vlkochodci jsou považováni za nejlepší animovaný film roku 2020 (na ČSFD mají úctyhodných 86 %). Tak se omlouvám, že jsem je vlastně vůbec nepochválil. Kromě již zmíněné animace na nich totiž neshledávám nic výjimečného.