Hodnocení: 5 %

Velké dobrodružství Čtyřlístku

Česko / 2019 / 72 min / 5%

Velké dobrodružství začíná u ohně, kde Čtyřlístek vzpomíná na různé historky, a hned v té úvodní se vzpomíná na jinou historku! Trochu schizofrenní, nemyslíte? A to jsme teprve na začátku.

Zcela nesmyslně jsme v prvních minutách zahlceni informacemi o K. H. Máchovi a jeho básni Máj, o uvězněném kralevici Václavovi, o Karlu IV., aniž by to mělo sebemenší význam pro další děj. Pinďa, jehož základním povahovým rysem je strach, slaňuje ze střechy a neohroženě leze na skály. Bobík, místo toho, aby zaklepal, dveře rovnou rozkopne a zničí je bez nápravy. Domeček Čtyřlístku umí létat pomocí vynálezu, načež obživne. Čtyřlístek lyžuje s Krakonošem, pak se v okolí objeví vlkodlak, policie zatkne s padouchy i nevinného dřevorubce, to asi tvůrcům nějak uteklo. Myšpulín jde uklízet rybník Blaťák a bez jakékoli logiky neřekne nic svým kamarádům, pak ponorkou sledujeme podvodní svět. Ponorka Čtyřlístku je považována za Lochnesskou příšeru. Odkdy má Lochnesska železnou lžíci? Během vteřiny jsme svědky startu kosmické rakety, načež je Čtyřlístek pověřen vyčištěním vesmíru. Naráží na kosmické piráty (kapitánovi vyčuhuje ze skafandru fajfka – to je jediný originální nápad v celé pohádce). Je zmíněna Fifinčina pohádková stezka a nic. Pak se zde objeví Hejkal, ohnivý muž, jezerní královna a další pohádkové postavy, plují na pirátské lodi, během okružní cesty zní dramatická hudba, jako by je měl sežrat gigantický žralok, a zase nic. Pak se objeví Kazimír Zádrhel. Čtyřlístek se převléká za Mikuláše, anděla a čerta. Narazí na Čertův mlýn. Čerti začnou zpívat kýčovitý pop s refrénem Aleluja, aleluja… A já křičím dost, už dost! Čerti jsou samozřejmě hodní a Zádrhel se polepší.

Zkuste se zeptat někoho, kdo nejnovější Čtyřlístek viděl, o čem to je. Celkem by mě zajímalo, co vám řekne. Větší slátaninu (to je ten nejjemnější výraz, který se dá pro tuto pomatenou podívanou použít) jsem už dlouho neviděl. Pánům Michalu Žabkovi a Jaroslavu Němečkovi gratuluji, že se jim velmi úspěšně (též Čtyřlístek ve službách krále) daří likvidovat kultovní postavení Čtyřlístku, na kterém vyrostlo několik generací dětí. Pánové dost, už dost!