Hodnocení: 60 %

Včelka Mája

Austrálie, Německo / 2014 / 88 min / 60%

Včelka Mája se konečně dostala na filmové plátno. A začíná se pěkně od začátku. Mája se narodí a sotva vyleze ze svého pelíšku, začne zvědavě všechno zkoumat, se všemi se seznamovat a tropit legrácky. Není divu, že se dostane pod přísný drobnohled královniny rádkyně Gunilly. Jednoho dne vypukne ve včelím úle velký zmatek a zděšení, protože zmizí všechna mateří kašička, a podezření padne na nepřátelský roj sršňů. Schyluje se k válce. Ale naštěstí je tu Mája s Vilíkem, kteří svým úsilím odvrátí velkou pohromu.

Musíme vycházet z toho, že Včelka Mája je pro ty nejmenší (3 až 6 let). Starší děti a dospělí se v sedačce patrně budou pěkně ošívat, protože se nic zásadního neděje. Sleduje drobné karamboly hlavních hrdinů a Máju, jak se seznamuje s přírodou… Hlavní zápletka přichází až v polovině filmu! Leckdo může říct nuda a bude mít pravdu.

Ale já bych vlastně chtěl tvůrce pochválit za to, že se krotili! Mohli totiž z Máje udělat puberťačku, která miluje adrenalin a je pěkně hustá, z Vilíka počítačového nerda a z Hopa maskovaného superhrdinu z komiksu, kterak společně zachraňují celou planetu! Nic z toho se nestalo. Jde o jednoduchý přímočarý děj. Mája je roztomilá a ukecaná, možná víc, než za dob Aťky Janouškové. Mravenci zmatení, sršni přiměřeně strašidelní. Prostě film pro prťata. Můžeme mu to mít za zlé? Jako dvouletý bych Máju považoval za megazážitek svého života a napařil tomu 100%. Jako malý jsem Včelku Máju zbožňoval a nejlepší bylo, ho sledovat ve slovenštině!