Hodnocení: 85 %

Úžasný Mauric

Velká Británie, Německo / 2022 / 94 min / 85 %

Film kloubí hromady motivů. Těmi hlavními jsou legenda o Krysaři, příběhy králíčka Petra a Kocour v botách. Nutno ovšem podotknout, že Úžasný Mauric je z pera veleslavného spisovatele Terryho Pratchetta, a vše je přetaveno v něco nového a odvyprávěno úplně z jiných pohledů, než bychom čekali. Ale pěkně popořádku.

Vychytralý kocour Mauric, hejno mluvících krys a trochu jednodušší mladík Karlík chodí od města k městu, vyrobí tam krysí pohromu, kluk se dá najmout jako krysař a všichni nakonec shrábnou odměnu. Teď ovšem dorazili do záhadného města, kde se osvědčený trik zvrtne a místo hromady zlaťáků jim jde o život. Zpívá se tam, ale jen jednu minutu na začátku.

Kromě výše uvedených hrdinů bych hlavně rád zmínil asi hlavnější hrdinku než je hlavní Mauric, a tou je vypravěčka, toliko starostova dceruška, beznadějná knihomolka, naprostá bláznivka, Zlomyslena Pochmurná. To, jak se snaží být nenápadná, je komické. To, jak dá lovcům krys projímadlo a jako protijed projímadlo, je směšné. Jak bleskurychle prokoukne Mauricův podvod, je prostě nádherné! A jak smutní, protože se v jejím příběhu neobjeví jiná dívka, tudíž nenastane komplikace v zápletce, a tímpádem nemůže být tou pravou, je prostě geniální! Její hlášky: „Karlík? To je jméno s nulovým náznakem tajemna.“, „Děj není vhodně strukturován.“, „Teď by následoval flashback.“ jsou skvostné. A pak je tu taky pan Tikal!!! Chvílemi jsem byl neskutečně nadšený, jak už dlouho ne!

Zlomyslena mluví brutálně intelektuálně, takže děti nebudou rozumět, co vlastně říká. Příběh je místy komplikovaný, takže pro malé děti matoucí. Ale kdo říká, že je to animák pro malé děti?!

Musel jsem sebrat trochu odvahy, abych prohlásil, že film, který má na ČSFD nějakých 63 %, je tím nejlepším, co jsem v roce 2023 viděl! Ale je to tak.