Hodnocení: 45 %

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Česko, Slovensko, Maďarsko / 2023 / 82 min / 45 %

Hrdinou filmu je jedenáctiletý Tonda, který od narození svítí. Proto ho až přespříliš starostliví rodiče drží doma, aby jej ochránili před zlým světem. Všechno se ale změní ve chvíli, kdy se do jednoho ze sousedních bytů nastěhuje tajemná dívka Slávka, ve které Tonda získá první opravdovou kamarádku.

V tomto loutkovém filmu je všechno jak má být, respektive jak tvůrci zamýšleli. Jeho vizuální stránka je na světové úrovni, o tom žádná. Snímek je spíše depresivnější, smutnější, strašidelnější… Pousmál jsem se jenom jednou, když Slávka komentovala dceru paní Bečkové, že je to růžová mažoretka, hlavní padouch tohoto filmu. Slávka je vůbec zajímavá holka. Vypadá jako kluk a má kouzelnou baterku, skrze kterou ožívají její představy. Potěšil mě také Tondův bunkr; celý film je velmi hravý, tvůrci nezapomněli, že byli kdysi také dětmi.

Největší slabinou tohoto filmu je právě to, že jsou tam věci, jak je tvůrci zamýšleli. To, že nedávají smysl, jim vůbec nevadilo. (Že z lopatek na zádech domovníka rostou bílé květy lopatkovce je sice neotřelé, ale co s tím? Proč Tonda svítí není ani naznačeno. Prostě svítí, protože je to v očích autorů zajímavý symbolický nápad. Tondovi po zásahu černého Ducha domu zčerná ruka. Proč čerň jde po čase smýt? Když Tonda spadne do chřtánu Ducha, z něho kupodivu není škvarek, ale jeho sebeobětovaní má účinek právě opačný. Proč? Jak to? Fakt? Těch nelogičností je hromada.

Pokud patříte mezi lidi s výtvarným cítěním, dáte přednost umění před mainstreamem, nejste povrchní, máte citlivější vnímání, Tonda, Slávka a kouzelné světlo se vám bude líbit! Klidně tento film vyposouvejte k vrcholu tohoto žebříčku. Nemám s tím sebemenší problém a rozumím tomu. Nicméně… Troufám si říct, že i já patřím mezi lidi s výtvarným cítěním, že nejsem povrchní, jsem citlivější atd. Ale bohužel mi film nepřinesl nic, čím by mě překvapil, ohromil, nadchl, jinými slovy, proč bych ho chtěl vidět znovu. Někdy mi příjde, že běda tomu, kdo napaří českému loutkovému filmu míň jak 80%. Stává se tak zloduchem. Tonda navíc dostal Českého lva! V tom případě jsem učiněný Adolf loutkového filmu.