Hodnocení: 70 %

Tajemství staré bambitky 2

Česko / 2022 / 104 min / 70 %

Tak jsme se po více než deseti letech dočkali pokračování velmi pěkné a oblíbené televizní pohádky Tajemství staré bambitky. Z prince Jakuba je král, z hrnčířovy dcery Aničky královna, mají roztomilou a zvídavou dcerušku princezničku Johanku a z Karaby je opět hrnčíř a především milující dědeček. Potrestaní a vyhnaní zlotřilí rádcové Lorenc a Ferenc ale začínají kout pikle v sousedním království mladé a dobromyslné královny Julie.

Na ČSFD má Bambitka jen 54 %. Krále totiž hraje Tomáš Klus, kterého mají někteří diváci za sluníčkáře. Prostě jim vadí a tím pádem je pro ně Bambitka těžko stravitelná. Taky se lidem nelíbí věkový rozdíl Kubařové a Vetchého. No mě to v žádném případě neuráželo. Kubařová vypadá starší a Vetchý je štramák. A někteří možná čekali spektákl typu Hvězdného prachu. Ale já budu víceméně jen chválit.

Drobné vtípky „Uhni civile.“, Medaile Zlatého papaláše, „Tak teď už vím, po kom je Anička tak hubatá.“,  „Ode mě dnes hubičku nedostaneš.“,  „Je nacucaná jako houba.“

I moudrost dialogů „Já jsem vrchnost?“ „Ano, ty jsi vrchnost.“ „Kdo touží po spravedlnosti, musí si ji zaplatit.“ „Když lež přichází, láska odchází.“ I to, že princ Jakub je pořád takový zmatený jako v prvním díle a jen tak se nezměnil, dokazuje zručnost scenáristů a dramaturga. Viz též motiv dědy a vnučky, kteří si hrají v lese na loupežníky, a přitom narazí na královnu! Julie se Karabovi přizná celkem brzy, že je královna, to je prima, protože se sáhodlouze nenatahuje něco, co je divákovi předem jasné, a děj může frčet dál. Příběh je pěkně vystavěný, krásně a nenásilně navazuje na předchozí film.

Písnička královny sice připomene Lociku zamčenou ve věži, ale je hezká, píseň Ference a Lorence zase nic moc. Ale ostatní jsou pěkné a hudba příjemně burácí nebo dokresluje atmosféru.

Nechtěně komická je společná jízda královny a loupežníka na jednom koni, a závěrečné titulky s Klusem jsou fakt kalamita.

Já se ale královsky či královněvsky a loupežnicky bavil!