Hodnocení: 70 %

Suzume

Japonsko / 2022 / 122 min / 70 %

Pod Suzume je podepsán jako režisér a scenárista Makoto Šinkai. Asi jeho nejznámějším dílem je anime Your Name. z roku 2016, které přece jenom Suzume o pár levelů převyšuje.

Suzume společně s mladíkem Soutem, který je začarovaný do židle, putuje napříč Japonskem. Na své cestě zavírají a zamykají tajemné dveře, skrze které vylézá černě-ohnivý červ, aby způsobil zemětřesení a zmařil tisíce životů.

Pokud jste nikdy neviděli žádného Šinkaije, budete nadšení. I mně hned na začátku srdce plesalo nad městem v ruinách, pak přichází na scénu živá židle… Animace je až tak precizní, že vidíte prach a drobné nečistoty v liště posuvných dveří, když hrdinka vstupuje do obchodu. Dobře se na to dívá. Ne na ty nečistoty, ale na celý animák.

Na dokonalosti ubírá stále se opakující děj, kdy hrdinové objeví červa, přichází zemětřesení, zavřou a zamknou dveře a pokračují dál. A taky takový chtěný konec, prostě nějak toho hrdinu zachránit musíme, tak třeba takto… Nezaškodilo by děj zkrátit. Dvě hoďky jsou hodně. Humor tu skoro žádný není (zasmát se dá snad jenom jednomu vtipu, a to opravené střeše kabrioletu). Jeden z hrdinů na pohodu kouří Marlbora, sedmnáctiletá hrdinka se ocitne v báru, kde přichází pro pobavení zákazníků společnice… Japonci se s tím neštvou.