Hodnocení: 80 %

Spider-Man: Paralelní světy

USA / 2018 / 117 min / 80%

Spider-Man: Paralelní světy představuje dospívajícího chlapce z Brooklynu, který je překvapivě kousnut radioaktivním pavoukem a získává tak pavoučí schopnosti. Díky jistým pokusům jednoho pološíleného magnáta se ovšem nad Brooklynem otevírají nekonečné možnosti paralelních světů, kde se nachází víc než jen jeden maskovaný hrdina…

Který jiný film by měl být natočený tak, jako by ožil samotný komiks? Který jiný film by měl mít nadupaný moderní soundtrack? Který jiný film by měl vypadat hypergigamegacoool, aby oslovil cílovou skupinu dětí a mládeže? Který jiný než právě Spider-Man! Animovaný Spider-Man je přesně to, po čem prahne každá dušička teenagera. Skoro každá. Spider-Man je tam hned v šestero provedení, takže se můžete ztotožnit s variantou dle vašeho naturelu. A ve chvíli, kdy si Spider-Man navlékne černý oblek, podomácku mírně upravený, dostane každého z vás. Skoro každého.

Nejnovější animovaná verze, od které vlastně nikdo nic nečekal, se právě možná díky tomuto předpokladu stala tak populární u mladých diváků (školkové děti na to neberte, ztratí se hned po deseti minutách ve všech těch dimenzích) a možná i trošku přeceňovanou, protože, a nebojme se to přiznat, v závěru jí dochází nápady i dech a sklouzává ke klasickému klišé – boji proti zákeřnému padouchovi a poučení, že každý z nás může být hrdina.

I přes všechny nedostatky, jako je až televizní animace všech těch paralelních světů, zmiňované závěrečné klišé či až přílišná podbízivost divákům všech kontinentů (jeden Spider-Man je černoch, druhý Japonka…), jde o svěží dílko oplývající originalitou, které si pochopitelně užijí především milovníci Marvelovek a komiksů všeobecně.