Hodnocení: 15 %

Sněhová královna 2

Rusko / 2014 / 78 min / 15%

Loni mělo v našich kinech premiéru volné pokračování ruské animované pohádky Sněhová královna.

Připomeňme, že Gerdě se s pomocí skřítka Orma podařilo porazit Sněhovou královnu a vysvobodit bratříčka Kaye. Děj prvního filmu byl natočen podle známé pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Druhé pokračování tedy muselo přijít s vlastním příběhem. Orm je nespokojený. Nedostalo se mu slávy, kterou čekal. V podzemním dole, kde musí pracovat, je samý průšvih. Když je unesena princezna Maribel, vydává se za záchranou, aby všem ukázal, kdo je tady hrdina. Když zjistí, že sám sotva něco dokáže, když se dostaví překážky a bezmoc, podá mu pomocnou ruku sněhový přízrak. Orm bohužel ve zkoušce podlehne.

Krásnou a velmi sympatickou hrdinku Gerdu z prvního filmu nahradil celkem nesympaticky vyhlížející a ne příliš kladný hrdina trol Orm. Gerda je v pokračování zcela upozaděna. Na plátně jsou jen a jen trollové nebo ve finále ledové bestie, se kterými se hlavní hrdinové utkají v opravdové válce. Také jsme svědky neustálých kopanců, kousanců a bezohledného mlácení Orma, který by v realitě sotva tyto údery přežil. Tolerovat by to šlo u Jen počkej zajíci, ale ne u celovečerní vážně se tvářící pohádky. Tvůrci neznají míru, chybí jim nadhled, nemají cit a bohužel ani smysl pro humor. Na více místech děj postrádá logiku.

První Sněhová královna měla své kouzlo, v ledasčem byla originální a na mnoha místech dokázala překvapit. Jednoznačně se nejednalo o propadák. Bohužel se to nedá říct o druhém pokračování, kterému se raději vyhněte.