Hodnocení: 50 %

Šmoulové: Zapomenutá vesnice

USA, Hongkong / 2017 / 90 min / 50%

V tomto novém, zcela animovaném filmu o Šmoulech se Šmoulinka po nálezu tajuplné mapy vydává společně se svými nejlepšími kamarády Koumákem, Nešikou a Silákem do Zakázaného lesa, aby nalezli tajemnou, ztracenou vesnici dříve, než se to podaří zlému kouzelníkovi Gargamelovi.

Pána, který vybíral písničky k novým Šmoulům, bych ihned propustil (za všechny nevhodně vybrané písně jmenujme naprosto otřesné Eiffel 65). Taky všechny populární věci poplatné době: selfie, foto beruška, jízda na skateboardu – jen zbytečně filmu škodí a brání nadčasovosti a přesahu díla. Ještě ta magie, která se řídí podle vůle scénáristů, jak se jim to hodí. A humor taky nic moc, zvláště ne pro nás dospělé.

Pochválit musím záporáky, že Gargamel je opět kreslený, že Gargamel bude vždycky zlý, i když uděláte cokoli, třeba mu zachráníte život (na tomto místě odbočka jinam: z těch hodných čertů v našich pohádkách se mi dělá vážně už zle). A Azrael nemluví a Julia Roberts jako šéfka šmoulinek v nedabované verzi beru jako klady.