Hodnocení: 60 %

Rozbitý robot Ron

USA, Velká Británie / 2021 / 106 min / 60%

Animovaný snímek Rozbitý robot Ron vypráví příběh trochu osamělého dvanáctiletého sedmáka Barneyho, a Rona, což je jeho nový chodící, mluvící a zcela digitální přítel-robot.

Animák řeší šikanu ve škole, závislost dětí i dospělých na různých moderních technologiích, zneužití osobních dat, že se sami a dobrovolně se všemi sdílíme o svém soukromí… Ukazuje také, jaké to je, být jiný než ostatní, být bez přátel, nezapadat do kolektivu… Otvírá různá vážná témata, naštěstí se tak děje pokud možno hravou formou a film se snaží držet nadhled.

Film Rozbitý robot Ron není nijak výjimečný, ale stejně jako Ron nepatří do šrotu. Velká šestka nebo Willy a kouzelná planeta (filmy, kde ústřední dvojku tvoří kluk a robot), dopadly podstatně lépe. Dětem a tatínkům, kteří milují IT technologie, se líbit asi bude.

Poselstvím snímku mělo být, že přátele by měl mít člověk kolem sebe a živé, ne na internetu. Finále je příliš překombinované a zmatené, konec, alespoň pro mě, neuspokojivý: kolem dětí se motají tisíce hypermoderních, inteligentních a moderními technologiemi nabitých robotů. Tak nevím… Mně z toho všeho bylo spíš smutno a těšil jsem se, že někdo vyhodí do luftu všechny elektrárny na zeměkouli a děcka si konečně budou hrát společně a ne s nějakými blbými roboty (za roboty si klidně doplňte mobily, tablety apod.). (KINO)