Hodnocení: 80 %

Raya a drak

USA / 2021 / 114 min / 80%

Kdysi dávno ve fantazijním světě Kumandry žili lidé a draci v souladu. Přišly ale nestvůry nazývané Druuni a draci se pro záchranu svých lidských přátel obětovali. Nyní, o 500 let později, jsou tato monstra zpět, a osamělá válečnice Raya se vydává na dlouhou a nebezpečnou cestu, aby vystopovala posledního draka, a hrozivé Druuny zastavila jednou provždy.

Do jednoho z nej filmů roku 2021 si dovolím tepat: Hned věta, která zazní v úvodu: „Žili jsme v harmonii s draky. Dávali nám vodu, déšť, mír.“ Cože? Já měl za to, že draci vládnou ohněm a sírou a plení lidské pokolení. No dobře, žijeme v době, kdy jsou draci skoro domácí mazlíčci. Nedává mi to smysl, ale budiž, tito draci a v tomto filmu jsou vodní. OK. Žijeme prostě v době, kdy frčí draci, tak flák to tam, co na tom, že vypadají, jakoby někdo zkřížil Bezzubku s My Little Pony. Žijeme v době, kdy i mimina mají schopnosti agenta 007 (Mimišéf), tak flák ho tam. Žijeme v době, kde se skoro v každém filmu vydává nějaká partička někam pro něco a je jedno pro co, protože důležitá je cesta, nikoli cíl. A nabíráme přátele pochopitelně. Flák to tam. Hlavním motorem filmu je Drakokam, kámen skrývající v sobě poslední zbytek dračí magie. Na začátku je celý a draci jsou kamenní. Pak se drakokam rozbije. Když ho dají zase dohromady, draci obživnou. Do háje, jak to, že nebyli živí hned na začátku?! A finále skoro jako ve Strážcích galaxie. No comment. Ono o něčem vypovídá i počet režisérů různých národností, kteří se na filmu podíleli, každý tam asi chtěl dát kousek sebe…

Tak a teď už budu pět ódy. Jako zástupce mužského pokolení mě nadchl meč, který Raya zdědila po svém otci, a který jsem teda ještě v žádném filmu neviděl. Konflikty mezi jednotlivými národy mají reálně uvěřitelné příčiny. Rozdělení země na kraje Chvost, Spár, Hřbet, Zub a Srdce – tedy části těla draka – dosvědčuje, že nad filmem někdo přemýšlel. Dračice Sisu byla pro mě překvapením (její atypické chování a povaha). Neřeší se zde žádná lovestory!!! Vivat! A kdykoli se na scéně objevila Sisu v lidské podobě, měl jsem na tváři úsměv od ucha k uchu („Chápu, že tohle ze mě může dělat lhářku. Já si myslím, že lhářku z tebe dělá to lhaní.“).

Nejepičtější dobrodružství roku 2021 Raya a drak vyšlo z dílny studia Disney. Nemají se za co stydět.