Hodnocení: 60 %

Ptáci stěhováci

USA / 2023 / 92 min / 60%

Před dvaceti lety bylo žadonění a ukecávání vypoulenýma očima a roztomilým kukučem celkem roztomilé. Stejně tak vtipné, že bandě drsňáků velí v podstatě malý drobeček (zde Ťuňťa). Ovšem v roce 2023 jde přinejmenším o motiv provařený, ne-li trapný. Na druhou stranu mě pobavilo druhé káčátko, které skončilo na paštiku nebo hlášky: „Měl dobrý život.“, „Řekl jí, že si ji chce vzít. Očima.“

Film sestává s jakýchsi epizod, historek seskládaných do děje. A tak si postupně při této road-movie odškrtávám setkání s volavkama, holubama, záporákem, kačenama, zase záporákem… Rybník, město, ráj, moře… S volavkama to bylo za prvé zbytečné (už se ve filmu neukážou) a za druhé zbytečně zdlouhavé. Přistání ve městě je tu naštěstí cobydup. Nocleh v pánvičce působí roztomile. Konec je poněkud neoriginálně okopírován na styl Ria. Kreslené filmy pro děti, jak bývá zvykem, disponují záporákem značně démonickým. Tady máme kuchaře, jež vlastní nákladní vrtulník vybavený pro odchyt zvířat, kamion na přepravu zvířat a vzezřením spíše než kuchaře připomíná drogového bosse. Jeho eliminace se pak děje všemi možnými i nemožnými náhodami, scénárista vymýšlí kde co, ale postrádá to lehkost a eleganci.

Přijde mi, že všechny dětské filmy pojednávající o ptácích, jsou předem určeny k průměrnosti (Zambezia 2012, Ptačí úlet 2013, Rio 2 2014, Pírkovo dobrodružství 2014, Kyky Ryky a pár vajec 2015, Čapí dobrodružství 2016, Letíme 2017, V oblacích 2019…). Jsou průměrné až podprůměrné, jednotvárné, šablonovité. Do předchozího výčtu v závorce si bohužel přidejte i Ptáky stěhováky 2023, na které si patrně brzy ani nevzpomenete a nebude si je znovu pouštět.