Hodnocení: 75 %

Popelka

USA, Velká Británie / 2015 / 105 min / 75%

Nejnovější zpracování Popelky nabízí onu verzi s kouzelnou kmotřičkou, s dýní přeměněnou v kočár a myší v koně a o půl noci je všemu konec. Tři oříšky zde nehledejte.

Film je překvapivě vyprávěn od momentu, kdy má Popelka oba rodiče. Nevyhnutelně jsme pak svědky rodinné tragédie. Drama se postupně mění v romantický film, který uspokojí i dospělé. Disney na filmu nešetřil, od kostýmů, rekvizit, přes interiéry, exteriéry a digitální triky až po herecký ansámbl (Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Stellan Skarsgård…), věhlasného režiséra (Kenneth Branagh) či autora hudby (Patrick Doyle). Bohužel se to do filmu promítlo i negativně. Scény, které by šlo natočit jednoduše, prostě, přirozeně, jsou kašírované, opulentní a trikově přepálené (všechny scény v zámku!). Ve filmu není nic navíc, místy je až zbytečně zkrácený (ples, který je jen jeden, místo tří a ještě uspěchaný). Scénář je chytrý (Elka neviděla svět takový, jaký je, ale takový, jaký by mohl být…; buď odvážná a laskavá…; ke mně se chovají, jak nejlépe umí…; odpouštím vám…).

S našimi Třemi oříšky s Libuší Šafránkovou se sotva může nová Popelka měřit, ale drobnými inovacemi, nápady, zpracováním a atmosférou přináší něco nového a stojí za to se na ni kouknout, i v případě, že budete mít chuť si pustit večer něco romantického.