Hodnocení: 80 %

Pojedeme k moři

Česko / 2014 / 90 min / 80%

Jedenáctiletý Tomáš se chce stát filmařem, a když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně tak poznáváme jeho tatínka, maminku, babičku, ale i kamaráda Harise, který mu pomáhá s natáčením. Kluci blbnou a užívají si natáčení, ale jen do chvíle než zjistí, že kamera dokáže odhalit i věci, které jsou nepříjemné – například pravdu o jejich spolužačce, kterou Tomáš miluje, anebo že mu jeho táta lže! Dvakrát týdně tajně odjíždí místo práce bůhvíkam, ale zapírá to. Tomáš, i když má obavu, že se dozví něco, co bude bolet, se rozhodne tomu přijít na kloub.

Nebudu to zakrývat. Mé nadšení po skončení projekce nebralo konce. Omlouvám se, ale budu absolutně nekritický. Ten nápad, že celý film natočí kluci jako domácí video! To jak se podařilo skloubit dětský svět s dospělým, překvapit pointou (hlavně prosím nepátrejte, ani nebuďte zvědaví, jak film dopadne). Pro Budějičáky téměř povinnost ho vidět. Hlavními protagonisty jsou jedenáctiletí kluci. (Film ukazuje, co tak asi řeší a jak se chovají jedenáctiletí kluci.) Mladším dětem určitě nepouštět! (mj. téma domácího násilí)

Dojemné. Originální. Parádní debut Jiřího Mádla! Filmová zkratka s krmením labutí, tak to se vidí jenom v málokterém filmu… A nikdy nezněli bratři Nedvědové lépe!