Hodnocení: 65 %

Pojar dětem

Česko / 2016 / 70 min / 65%

Jde o pásmo animovaných filmů Břetislava Pojara, který je známý především jako tvůrce populárních seriálů Pojďte, pane, budeme si hrát, Dášeňka nebo Jája a Pája. Pět krátkých filmů na nichž se podílel v posledních letech, najdeme právě ve filmu Pojar dětem.

Úvod obstarává klasika o malém klukovi, který touží po pejskovi – Psí historie. Druhý film kombinuje tradiční loutky s počítačovou animací. Jmenuje se Hiroshi a je pro změnu o klukovi, který se spřátelí s malířem, žijícím v přírodě. Pohádka O princezně, která se nesmála, a kterou zachránil hloupý Honza se svým automobilem, je dělaná stejnou technikou jako Potkali se u Kolína. Vánoční balada je nejnovější (2016) a taky nejtemnější. Odehrává se v době války a přítelem malému chlapci je tentokrát válečný robot. Společně pak dokáží, že poselství Vánoc a dětská duše jsou mocnější než hrůzy války. Poslední animovanou povídkou je Narcoblues, která je nejstarší (1997) a také nejslabší. Tentokrát mladý hrdina bojuje proti silnému nepříteli, drogám.

Věřím, že pásmo Pojar dětem si dokáže najít vnímavého dětského diváka. Dospělého má totiž český nestor loutkového filmu Břetislav Pojar jistého.