Hodnocení: 75 %

Píseň moře

Irsko, Dánsko, Belgie, Lucembursko, Francie / 2014 / 94 min / 75%

Příběh irské animované pohádky Píseň moře vypráví o Benovi a jeho malé sestře Saoirse. Oba žijí se svým ovdovělým tatínkem v majáku u moře. Jak se časem vyjeví, Saoirse je poslední z tuleních víl, magických bytostí, které jsou na souši lidmi a pod vodou tuleni. S Benem a psem Cú se pak vydávají na záchranu kouzelných tvorů z dávných příběhů, o nichž jim vyprávěla maminka a kteří jsou nyní zakleti v kamenech.

Vizuální styl (klasická ruční 2D animace) tohoto filmu působí v novém tisíciletí jako zjevení. Nic podmanivějšího v loňském roce v kinech uvedeno nebylo. A to beru v úvahu i Malého prince. Jako když si pustíte místo mp3 gramofonovou desku! Prostě naprosto nevšední zážitek!

Jde o atmosférické dílo, které ovšem více osloví dospělé diváky než děti!!! Nevím, jestli Píseň moře je to, co chtějí vaše děti vidět. (Nejmenší děti se ve filmu dokonale ztratí.) Nehledejte zde humor! Film je krásný, ale od začátku do konce smutný/depresivní. Optimistické má jen titulky. Píseň moře je báseň a umění a art a intelektuální zážitek… Jestli jsou vaše děti otevřené jinému vnímání než komerčnímu, Píseň moře by se jim mohla líbit.