Hodnocení: 50 %

Pinocchio

Itálie, Velká Británie, Francie / 2019 / 125 min / 50%

Ve filmové databázi jsem napočítal přes třicet filmů s Pinocchiem a to jistě není zdaleka všechno. A další Pinocchiové ještě přijdou. I loňská verze přináší známý příběh. Řezbář Geppetto vytesá dřevěnou loutku chlapce, která obživne. Chlapec je ale neposlušný a lehce se nechá svést na scestí. Brzy ho unese majitel potulného loutkového divadla, a tak může začít velké dobrodružství, na jehož konci možná chlapce čeká otcova náruč.

Pinocchio by vážně zasloužil pětadvacet na zadek (jenže by ho to vůbec nebolelo a vy byste měli akorát otlučenou ruku). Lže, chodí za školu, neposlouchá, je zlý na zvířata, krade, slibuje, co nesplní, ustavičně podléhá pokušení, jeho srdce se nedotkne vůbec nic… Film je řádně mravoučný, s Pinocchiem se tam nepárají, oběsí ho, utopí ho, mlátí ho rákoskou, chtějí ho pohřbít zaživa… Je to temné, špinavé, nevzhledné, syrové, studené, bizarní, pomalé a dlouhé. Všechny postavy i prostředí jsou doslova ohyzdné, paní šneková nebo tuňák jsou the best of monstra. Kostyméři, designéři, kulisáci jako by závodili, komu se povede větší bizár (žaludek žraloka je ještě celkem fajn). Režiséři do svých filmů většinou obsazují mladé a krásné herce, tak tady je tomu právě naopak. Věkový průměr aktérů odhaduju na 70 let. Ano, Pinocchio je opravdu jiný. Občas se dějí situace nelogicky (Ohňojed by něco tak zvláštního jako živá loutka sotva pustil na svobodu. Proč zlodějové Pinocchiovi neukradli zlaťáky hned a lákají ho o půlnoci kamsi na neurčitou louku?) Délka filmu 125 minut je ukrutná!

U nás je film přístupný, v zahraničí musí rodiče děti mladší dvanácti let do kina doprovázet. Ocení ho možná dříve narození. Dokážu si představit, že se tento hraný film bude líbit jednomu dítěti z tisíce. Těch 999 dá radši přednost třeba Scoobymu.