Hodnocení: 75 %

Pes ro(c)ku

Čína, USA / 2016 / 90 min / 75%

Bodi je dospívající pes, žije v odlehlé vesnici v horách a má se stát hlídacím psem a strážit veselé a dovádivé ovečky před skupinou nadměrně mlsných vlků. A pak se to stane: Doslova z nebe spadne na zem rádio. Bodi uslyší píseň hvězdného Kryštofa Kočkostára a zamiluje se do hudby. Od té chvíle ví, že se stane slavným muzikantem. S kytarou na zádech se vydává do víru velkoměsta, kde ho čekají samé nástrahy, noví kámoši, v patách má vlčí mafii a k tomu ho někdo navede, aby poprosil samotného Kočkostára o pár lekcí na kytaru.

Film, jehož shlédnutí jsem stále odkládal, protože mě vůbec nelákal, film, od kterého jsem nic nečekal, film, který sliboval lacinou podívanou a ke všemu nudu se jmenuje Pes ro(c)ku. A dostal jsem přesně, co jsem čekal. Animaci má druhořadou (čti televizní), postavy a jejich charaktery jsou místy okopírované, takže jedna z postav připomene Vektora (Já Padouch 2), druhá pana Velkého (Zootropolis), tajůplné umění psů Kung fu Pandu atd. Jde prostě o animák Made in China. Takže jak to, že Pes ro(c)ku je v nadprůměrných filmech?

Jednoduše proto, že mě překvapil! Bavil jsem se u něho snad ze všech letošních filmů nejvíc: kniha ovcí, o které se nepečuje; kartónová hlava vlka, která žere ovečku; poslední rachejtle za bílého dne; červená šňůra k červenému telefonu atd. to byly skvělé fóry! Postavu Kočkostára jen tak někde neuvidíte! Mimoně Germoora a lišandu Darmu taky ne. Vlky záporáky jak by smet. Těm jsem se smál snad nejvíc. Jejich zbraně, jejich demence, a když přepadnou vesnici oveček s již připravenými grily, musel jsem kapitulovat. Prostě skvělé! Dabing a hudba je parádní.

Psa ro(c)ku, který má na ČSFD nějakých 58 % prostě doporučuju. Kdyby totiž ten samý příběh s těmi samými postavami vypiplal po grafické stránce Pixar, tak má těch procent aspoň 80. A proč je tak dobrý? Odpověď je Ash Brannon – člověk, který byl dvakrát nominován na Oscara a dlouho nedostal žádnou práci, režisér a tvůrce prvních Divokých vln a Toy Story 2: Příběh hraček, kterého si Číňani prostě zaplatili a dali mu práci a volnou ruku. Doufám, že si na něho Pixar vzpomene, až bude vybírat další projekt. Byla by škoda jeho talent promarnit.