Hodnocení: 65 %

O Terezce a paní madam

Československo / 1976 / 45 min / 65%

Objektivně je Terezka a paní madam spíše průměrná, ale díky našlapanému obsazení, živelnosti a energii, která z ní sálá, ji subjektivně zařazuju do nadprůměrných pohádek. „Hrom do bubnu“ je milá hláška pana krále v podání Josefa Vinkláře a posléze i jeho dcery, princezny Terezky. Tu si opět nádherně vystřihla Libuše Šafránková a nezaostává ani její pohádkový partner Jaromír Hanzlík, jenž hlásí: „Hugo, zástupce emerické cestovní kanceláře až z Emeriky!“ Iva Janžurová coby madam má zase kultovní hlášku „bez parrrdónu“. Přeučil zase: „Známý učitel tance, výkvět elegance.“ A tak bychom mohli pokračovat dál a dál.

Před nastoupenou jednotkou musím ovšem do nebes vynést výkon Jiřího Hrzána, který potvrzuje, že není malých rolí. Jeho kratičké etudy, kdy se na chvíli objeví na obrazovce, stojí opravdu za to! „Pomalu, pomalu, křupane!“ Pusinkování divizny! Jak si přišlapuje kabát! Plus motýlek pod krkem gigantických rozměrů atd.

Pravda, trikové pasáže jsou sto let za opicema, respektive odpovídají trikům televizních děl ze sedmdesátých let minulého století a pohádce spíše škodí. Ale i tak, nenechte si Terezku a paní madam ujít!