Hodnocení: 70 %

O myšce a medvědovi

Francie, Belgie, Lucembursko / 2012 / 80 min / 70%

Animovaný film O myšce a medvědovi vypráví o neobvyklém přátelství medvěda Ernesta a malé myšky Celestine. Osamělá myška chudému a hladovému medvědovi pomůže zahnat hlad, zachrání ho před žalářem a uzdraví z nemoci. Přes všechny jejich velké rozdíly se z nich stává nerozlučná dvojice. Podaří se jim překonat předsudky ostatních a světy medvědů a myší spřátelit?

Snímek nabízí úžasnou alternativu pro současné giga-mega-opulentní-heroické-akční-úžasné-dokonalé-pestrobarevné-temné-dechberoucí-cool-easy-epic-sexy-crazy dětské filmy. (A zapomněl jsem; hlavně, aby to bylo 3D!) Ernest a Celestine jsou totiž kreslení klasickou metodou, takovou tou placatou, navíc schválně nedokonale. Pokud přistoupíte na grafickou podobu tohoto díla, která připomíná Jiránkovy kresby, budete nadšeni.

Film vyniká nejen úžasným zpracováním, ale také krásnou francouzskou poetikou, neb právě v této zemi byl natočen. Snímek osloví především starší diváky. K dětem je z výše jmenovaných důvodů méně vstřícný, ale pokud máte děti vnímavé a přemýšlivé, myslím, že se i jim bude líbit. I když jsou hlavními hrdiny medvěd a roztomilá myška, film nepouštějte úplně malým dětem. Hrdinové jsou totiž psanci na útěku, žijí v rozpadlé boudě, ve sklepě či v kanálu. Film zpracovává téma samoty, vyděděnosti, společenských předsudků, nepřijetí, kriminality, strachu z nepřítele; na druhé straně téma odpuštění, přátelství, důvěry, sebe přijetí. Tento film neslouží k pobavení a zasmání. Spíše pohladí. I tím je výjimečný!