Hodnocení: 65 %

O Čertovi a jiné vánoční pohádky

Česko / 2021 / 63 min / 65%

Před koncem roku 2021 jste mohli zajít do kina na animované pásmo vánočních pohádek, jehož myšlenkou bylo, že do české zimy patří čert, Mikuláš, Ježíšek, koledy a vánoční ozdoby.

Přesněji řečeno, mohli jste vidět adventní příběh o čertovi Florimónovi, který je poslán na zem škodit lidem a zvláště pak kominíkům, protože nosí štěstí. Jenže Florimón je spíš veselá kopa.

Další je pohádka Jak to bylo na Mikuláše z večerníčku Chaloupka na vršku. Příběh je výchovného charakteru – je dost možné, že když zlobíte, vážně dostanete pod stromeček uhlí. Příběh žene strašně kupředu, bez přestávky. Potěší hlas Ladislava Mrkvičky coby vypravěče.

Další je z pořadu Zpívejte s námi. Zazní koleda Štěstí, zdraví ilustrovaná technikou papírové skládanky od Venduly Chalánkové. Zpívá Kühnův dětský sbor.

Jiný večerníček, Zahrádka pod hvězdami, nabídl v tomto pásmu pohádku O zlaté hvězdě. Tesař Josef se svou ženou Marií mají malého synka s velmi neobvyklým jménem. Říkají mu Ježíšek. Prý umí dělat zázraky… Pohádka je roztomilá, milá a poučná. Humor musíte hledat mikroskopem. Pohladí na duši spíš starší ročníky či děti školkové.

Poslední, pátý příběh, je asi nejzajímavější, sice nijak objevný, ale zajímavý. Jde o pohádku Vánoční svatba sněhuláka Karla z roku 2017. Sněhulák Karel se společně se slaměným andělem Kamilem musí odháknout a vydat se na velkou výpravu vánočním stromkem za sněhulačkou Evou. Ta totiž tentokrát zdobí stromek na úplně druhém konci. Na své cestě potkávají francouzského Bonbón generála.

Celé pásmo je takovým vánočním bonbónem, který rychle vycucáte, a je ten tam. Dlouhé je to hodinu. A jak jste si asi všimli, z těch pěti pohádek je nová vlastně jen jedna! (KINO)