Hodnocení: 40 %

Nina a ježkovo tajemství

Francie / 2023 / 77 min / 40 %

Desetiletá Nina miluje tatínkovy pohádky o ježkovi, který objevuje svět. Jednoho večera ale tatínek vyprávět nepřijde. Ztratil totiž práci a svět celé rodiny se obrátil vzhůru nohama.

Pohádka v sobě nese sociální podtext (čekal jsem smrtelnou chorobu). Děti řeší složité situace rodičů, které na ně taky doléhají (Táta je nabručený, druhý je smutný, nejsou peníze, proto se nejede k moři…)

Kreslený bažant se jen tak v pohádkách nevidí. Stejně tak sova, co chytne myš a mrtvou ji drží v zobáku, protože je to její potrava. Dvojrozměrná animace, která se mi velice líbila, se také jen tak nevidí. Potěšila mě hra na miminka, že se do práce dostalo menší slůně, papučky vhodné k loupeži, že je potřeba vyhodit centrálu do povětří a bunkr s pohovkou v lese je parádní. Asi tušíte, že se mi na této pohádce něco vadilo.

Po celou dobu mně doslova trhal uši hlas chlapečka Mehdima, kterého daboval fistulkou dospělý chlap! To bylo opravdu tak těžké najít malého chlapce? Celkově všechny dialogy jsou takové divně dospělácky šroubovaně škrobené (mluví tak děti i dospělí).

Přes to všechno by se dalo samo sebou přenést, ale následující věc je naprosto zásadní. Od počátku jsme přímo vtaženi do děje, je to neotřelé, originální, výtvarný styl nás uchvátí, postavičky nadchnou, čekáte, kterým směrem se příběh vydá, načež přichází čelní náraz, kterému se zdráháte pořád uvěřit. Děj se jakoby zastaví a po skvostných deseti minutách následuje těch zbývajících šedesát, opakuji, zbývající hodinu (tady jsou tři vykřičníky) až do konce (další tři vykřičníky) nejde v této pohádce o nic jiného, než že se Nina se svým kamarádem snaží dostat do továrny, aby odtud sebrali tašku plnou peněz!!! (Teď jsem tam ty tři vykřičníky vrazil.) Fakt o nic jiného!!! (Už zase. Omlouvám se.) To bylo tak nudné, zbytečné, o ničem… Bohužel tento fakt zasazuje pohádce drtivý direkt. Na ČSFD má teď Nina velice nadhodnocených 80 %. Já jsem jí dal procent čtyřicet. Taky nadhodnocených. Mrzí mě to velmi, věřte mi. Ta pohádka měla těžce na víc!!! (Už končím. S recenzí i vykřičníky.)