Hodnocení: 5 %

Niko 2

Finsko, Německo, Dánsko, Irsko / 2012 / 75 min / 5%

Z Finska k nám v roce 2013 doletělo do kin druhé pokračování animovaného filmu Sobík Niko. V prvním díle hledal sobík Niko svého tatínka, který je členem letky Santa Klause. Ve druhém pokračování je Niko už výtečným letcem stejně jako jeho tatínek. Nicméně je pořád dítětem, takže nemůže rozvážet dárky po celém světě. Musí se vrátit za svou maminkou.

A teď přichází okamžik, který jsem v pohádce, opakuji v pohádce, ještě neviděl! Najednou totiž vidíme, že Nikův tatínek je vlastně nezodpovědným otcem, který se nechce poutat k rodině a místo toho lítá se Santa Klausem. Maminka si mezitím najde nového přítele!!! A Niko má dokonce nevlastního bratra Johnyho, se kterým se musí skamarádit a starat se o něj. Nešťastnou náhodou je při společné procházce Johny unesen skalními orly. Niko cítí odpovědnost za to, co se stalo, a tak se vydává do hor na záchrannou misi atd.

Niko 2 v sobě nese znaky současné krize rodiny. Tvůrci patrně chtějí nejmenším dětem ukázat, že rozvod rodičů se dá přežít, život jde přece dál. Otázka ale zní: Když malé dítě zažije rozchod rodičů, kteří pro něj znamenali jistotu a bezpečí, neměly by to být právě pohádky (tedy žánr adekvátní jeho věku), které dítěti ukážou čistý ideál? Rozchod rodičů, to co k němu vede, to co z něho vyplývá, jaké jsou důsledky apod., jsou složité a těžké věci pro dospělé, natož pak pro děti! Něco takového by tvůrci do pohádek vůbec neměli cpát! Pohádka pak přestává být pohádkou a řeší důsledky, nikoli podstatu problému. Opravdu tyto problémy musí řešit malé děti v pohádkách???!!!

Abych nezapomněl, jaký je filmový verdikt Nika 2? Když téměř všechen humor spočívá v tom, že někdo do něčeho narazí hlavou, když skoro tři čtvrtiny filmu sledujeme zlé orly a jejich krvelačnou panovnici, když doupě orlů připomíná doupě skřetů a Saurona z Pána prstenů, nepomůže filmu ani roztomilý sobík, ani krásná zasněžená severská krajina. Niko 2 je podprůměrné dílo, které je postaveno na triviálním nicneříkajícím ději (zajetí a vysvobození kamaráda). Viděli jste létajícího vlka? Ne? Tak tady jednoho najdete. I to svědčí o prostoduchosti tvůrců.