Hodnocení: 65 %

Myška Pattie: Na vlnách dobrodružství

Francie / 2022 / 95 min / 65 %

Malá myška Pattie odmalička sní o velkých dobrodružství na moři. Jejím velkým vzorem je slavný Jáson, mořeplavec a vojevůdce, který z dalekých cest dovezl zlaté rouno, které od té doby chrání lid celé země. Ale mocní bohové si zahrávají s lidskými osudy natolik, že je nutné znovu vyplout na moře a získat trojzubec symbolizující moc boha Poseidóna. Jinak je s nimi ámen.

V prvé řadě je třeba zmínit plno velmi originálních a hravých nápadů, kterými film doslova překypuje, na rozdíl od téměř všech snímků v tomto žebříčku. Tak například myška Pattie (čti paty), je adoptivní dcerou kocoura Sama. A to je možné jen díky tomu, že Sam je vegetarián. Na výpravu jsou povoláni argonauti ze záhrobí, takže posádku defacto tvoří oživlé kostry, Kraken, který ohrozí celou výpravu, je miminko, když usekneš hydře hlavu, narostou jí hlavy dvě, škorpioni jsou kladní a mírumilovní hrdinové, racek bez křídla a nohy překypuje optimismem a nadšením tváří tvář smrti… a tak bychom mohli pokračovat opravdu do nekonečna. Největší zbraní tohoto filmu jsou originální a na hlavu postavené nápady. Nebo třeba parodie na Kmotra v podobě toho, že rodina je důležitější než pravidla. Nápad, že lodě k ostrovu kyklopů připlouvají díky falešné mapě, by si zasloužil metál. Což ocení hlavně dospělí! Děti podle mě nebudou místy tušit, co tím chtěl básník říci. Zápletka je opravdu podivná, náležitě francouzsky ujetá a především bizarní.

Na IMDb má film 5.8 z deseti. Na ČSFD má momentálně 65 %, s čímž naprosto souzním. Co na tom, že v mém žebříčku je Pattie před Spider-Manem. Nadšení je víc než genialničení!