Hodnocení: 40 %

Myška a medvěd na cestách

Francie, Lucembursko / 2022 / 80 min / 40 %

První Myšku a medvěda jsem v roce 2013 vynachválil, bohužel výtvor, jež k nám dorazil o deset let později, dopadl v mých očích prachbídně.

Český distributor se s názvem moc neblýskl. Myška a medvěd nejsou na cestách, ale jedou do Breptánie (viz originální název). Celestina totiž Ernestovi rozbila staré vzácné housle a jediný, kdo je dokáže opravit, je Oktavius žijící v Breptánii. Až tam naši hrdinové dorazí, čeká je nemilé překvapení…

Ve filmu jsou doslova desítky (a to je pro osmdesátiminutový filmeček opravdu smrtící počet) absurdních situací, od jízdy sněhovou bouří, sněhovými pláněmi a horami, kam byste nevyjeli ani tankem, natožpak Ernestovou dodávkou, přes podivné semafory, lanovky a pomy, až po soudcův smích či volbu Ernesta soudcem bez jakýchkoli škol a zkušeností. Kam všechny hudební nástroje mizí, kdo nakonec housle opraví, proč zavládl absolutně nesmyslný zákaz po Ernestově odchodu z Breptánie, proč by jeho volba soudcem měla zákony změnit, proč se na konci filmu hlavní hrdinové vlastně vrací do polorozpadlého baráku na předměstí, aby dál třeli bídu s nouzí, jsou celkem základní otázky. Tvůrci bohužel odpovědi vůbec nezvládli.

Při vší úctě k Francouzům, při vší úctě k animaci, poetice, při vší úctě k prvnímu filmu… pokračování Myšky a medvěda je pro děti nevlídná, zbytečně zdlouhavá a nesmyslně zmatená podívaná.