Hodnocení: 65 %

Mune – Strážce měsíce

Francie / 2015 / 85 min / 65%

Příběh se odehrává na jedné vzdálené planetě, kde se o východ a západ Slunce a Měsíce starají takzvaní strážci. Ti dosavadní zrovna odchází do důchodu a tak se novým strážcem Slunce stává silný a pyšný Sohon. Tím, kdo je zvolen střežit noc a sny, je nečekaně zvolen střízlík Mune, věčně zasněný faun. Mune ale přitahuje katastrofy a omylem umožní strážci temna, aby ukradl Slunce. S pomocí Sohona a křehké Ciry se Mune vydává za dobrodružstvím, které z něj učiní legendu!

Francouzům se podařilo natočit epický příběh, který diváka dokáže vtáhnout do děje. I když se místy pohybujeme v dosti magickém až snovém světě, neztrácí film na logičnosti a přehlednosti. Sice se nám dostane podobně jako u amerických filmů pro děti ponaučení o síle přátelství, ale zde to není nucené a patetické.

Nejmenším dětem (školkáčkům) film nepouštějte, kvůli pánu temnot, který silně připomíná Balroga z Pána prstenů, či kvůli zmiňovaným snovým scénám, které přece jenom již vyžadují zkušenějšího diváka. Mune – Strážce měsíce je bohužel typickým příkladem filmu, na který si už po měsíci horko těžko vzpomenete. Škoda.