Hodnocení: 75 %

Mulan

USA / 2020 / 116 min / 75%

Animovaná klasika Legenda o Mulan z roku 1998 se dočkala filmového zpracování. I v nové hrané verzi čínský císař vydá nařízení, že jeden muž z každé rodiny musí vstoupit do armády, aby chránil zemi před krutými nájezdníky ze severu. V rodině Hua mají ale jen dvě dcery. Proto se nejstarší Mulan tajně v přestrojení za muže přihlásí do armády, aby nemusel narukovat její nemocný otec. Otázkou je, zda tento nerozvážný skutek přinese rodině hanbu a potupu, nebo naopak úctu a respekt. A vůbec, přežije Mulan?

Na začátku malá Mulan honí slepici, po zemi i na střeše. Sice trošku zapochybujete nad leteckými schopnostmi oné slepice, ale jinak budete žasnout a potichu tleskat akrobatickým schopnostem nebojácné a smělé holčičky. A takhle je tomu celý film. Velký údiv a malé zakroucení hlavou. Například o chvíli později nad čarodějnicí a jejími schopnostmi převtělování.

Scéna u dohazovačky ze začátku filmu je komická, ale široko daleko jediná, u které se zasmějete. Mulan je hlavně filmem dobrodružným, válečným, s prvky fantasy (pták Fénix, čarodějnice). Věrná, statečná, čestná, stojí napsáno na meči jejího otce, a taková je i jeho nová majitelka. Ohromí vás statečnost Mulan při první válečné řežbě, vůbec průběh oné bitvy je nápaditý.

Hlavní roli ztvárnila třiatřicetiletá čínská herečka Yifei Liu, ale vypadá, jako by měla o polovinu méně. A její proměna z ušmudlaného mladíčka v udatnou dlouhovlasou válečnici je jistě působivá („Hua Jun zemřel, ale Mulan přežila.“).

Děj plyne někdy zbytečně pozvolně, jakmile se přesune do císařského paláce, postrádají souboje logiku. Logiku mají, ale takovou tu hollywoodskou, na efekt (Záporáci se nikdy nepoučí, vždycky váhají se zabitím kladného hrdiny. A kam se poděla armáda uvnitř paláce?). Jednání čarodějnice se dá také těžce pochopit (Proč vyzrazovala plán černých jezdců svému nepříteli?)

Protože se film odehrává ve staré Číně, operuje se zde dosti s termínem čchi, čímž se myslí primární substance vesmíru a taky biologická vitální síla (hrdinové zde lítají vzduchem, běhají po kolmých zdech a podobně).

Mulan něco chybělo, ani vlastně nevím co, možná více veselejších scén, možná to chtělo víc myslet na děti, v závěru jí pak docházel dech. Ale i přesto se mi líbila. Určena je spíše odrostlejším, menším dětem pusťte raději původní verzi.