Hodnocení: 65 %

Můj život Cuketky

Švýcarsko, Francie / 2016 / 70 min / 65%

Cuketka je malý chlapec, který nešťastnou náhodou způsobí smrt své matce alkoholičce. Dostává se tak do dětského domova, kde se setkává s dalšími dětmi, které si též prochází nelehkým dětstvím. A pak je tu ještě Camille (ve volných chvílích čte Kafku), do které se Cuketka zamiluje.

Tento animovaný film, určený široké veřejnosti, se odlišuje od ostatní produkce, nejenom originální estetickou stránkou, ale především vážnými tématy, které se zabývají osudy dětí z problémových rodin. Festivalový název filmu zněl velmi podobně a nebyl tak zavádějící: Můj život Cukety. Zdrobnělinka by mohla někoho zmást, že jde o nějaký rozverný filmeček pro děťátka. S malými dětmi na tento film rozhodně nechoďte! Jinými slovy: Z Cukety jsou nadšení převážně dospělí. V ČR je sice film přístupný, ale oficiální klasifikace zní: rodičům se doporučuje, aby své děti mladší 13 let na film doprovázeli. Žánrově patří do kategorie drama či film psychologický.

Film se povedl. O tom žádná. Velkými klady jsou výtvarná stránka, hudba, ruchy a především přístup tvůrců k tématům jako je drogová závislost, alkoholismus, kriminalita, zneužívání atd. a jejich dopad na malé děti, z pohledu dětí.

PS: Chlapec, který si nechává říkat Cuketa (bohužel se nedozvíme proč) podle mého soudu není hlavní postavou. Dáte mi za pravdu?