Hodnocení: 65 %

Mosley

Nový Zéland, Čína / 2019 / 97 min / 65%

Mosley je kozloň. Kdo jsou kozloni? Slovy z filmu jsou silní jako koně či volové, ale dokáží přemýšlet. Můžete se k nim chovat jako ke zvířeti, ale spolehnout se jako na člověka. Lidé kozloně zotročili. Mosley má ženu a synka a dře na farmě svého pána od úmoru do úmoru. Pak ale objeví starodávnou jeskyni s malbami bytostí velice podobných kozloňům – chodí ale vzpřímeně a mají ruce. Mosley se rozhodne uprchnout z farmy a vydat se najít bájné přímáky. Doufá, že mu pomohou osvobodit všechny kozloně, včetně jeho rodiny.

O Mosleym platí, že čím míň toho o něm budete vědět, tím lépe pro vás. Jde o dobrodružný (průchod velkým sadem), napínavý až strašidelný (Lovec kozloňů jakoby vypadl ze skřetí nory z Pána prstenů a jde z něho vážně hrůza!), vážný („Snaží se nás ohnout, chtějí, ať si myslíš, že jsi zvíře.“) a nekomediální („Gejlin je senilní, ale má vize, drží si své tajemství.“) film. Protože se zabývá vážnými tématy, jako je otroctví a právo na svobodu, působí smutně a bude si hůř hledat cestu k dětskému divákovi.

Animák má samozřejmě i své nedostatky. Motivace některých postav nejsou dost zřejmé a ani se je bohužel nedozvíme. Film se soustředí jen na jednu rodinu kozloňů a pětici lidí, chybí mu komplexnost. Některé věci jsou až příliš kouzelné (let pomocí světlušek). Animace má rezervy. A opět jde o film, který má na paměti čínské diváky.
Přes všechno zmíněné mě film velmi překvapil. V tom smyslu, že od Pixaru nebo Miyazakiho člověk čeká velké věci, od Mosleyho další filmovou katastrofu. Mosley určitě upadne v zapomnění, ale pokud na něho někdy někde narazíte, nenechejte si ho ujít.