Hodnocení: 25 %

Mocný vládce Oz

USA / 2013 / 125 min / 25%

Mocný vládce Oz je inspirován slavným pohádkovým románem spisovatele Lymana Franka Bauma. Nejnovější zpracování nahlíží na známý příběh ne očima Dorotky, ale samotného čaroděje.

Na počátku všeho stojí cirkusový podvodník, který je v horkovzdušném balónu vtažen do tornáda a přistane v kouzelné zemi Oz. Všichni obyvatelé vzhlížejí k cizinci jako k očekávanému velkému čaroději, který konečně porazí zlou čarodějnici ze Smaragdového města.

Mocný vládce Oz je pohádka pro dospělé, která je bezradně překombinovaná. Čarodějnice, které se jeví jako dobré, jsou zlé. Ty zlé jsou hodné, z některých hodných čarodějnic se stanou zlé čarodějnice, a hlavní čaroděj není čaroděj a ani se jím nestane. Film neustále řeší, jestli obyčejný cirkusák dokáže být hrdinou.

Čarodějnice, které mají rády černý latex a vysoké kozačky působí mírně zmateně; jednak proto, že režisér se v tom nějak ztratil, a ony sami postrádají řekněme osobnost, ať se snaží sebevíc. Režisér Sam Raimi (např. série Spider-Man) těžce zklamal! Z přírody i všeho živého čiší digitální triky. Jedinou krásnou a živoucí postavou je porcelánová panenka! Trošku paradox!?

Raději se podívejte na šest let starý „Hvězdný prach“, který se Ozovi mírně podobá, ale dopadl asi stokrát lépe. Anebo se s dětmi podívejte na muzikálovou verzi z roku 1939. Uděláte lépe.