Hodnocení: 40 %

Mezi živly

USA / 2023 / 111 min / 40 %

Film Mezi živly od společností Disney a Pixar se odehrává ve městě, kde společně žijí živly ohně, vody, země a vzduchu. Hlavní hrdinkou je Jiskra, která se seznámí s mladíkem Vlhošem a od toho okamžiku nastanou problémy na všech frontách.

Tvůrci v tom možná mají jasno, ale já vnímal pravidla života jednotlivých živlů jako generátor náhod. Nic proti, ale Vodák se na začátku chová jako zmatený udavač a ve sledu událostí jaksi nekoresponduje s Vodákem během a na konci příběhu, přičemž nemůže být ani řeč o vývoji postavy. Svět se točí jen kolem ohně a vody. A co země a vzduch? Jsou snad vzduch? Jak je možné, že se Vodák a Jiskra mohou spojit? Vždyť jsou oheň a voda. Na hlavu postavené. Někomu to přišlo jako geniální nápad, takže pojďme to obhájit! A pak tu máme takové normální vzkříšení z mrtvých.

Řeší se tu nějaký průsak trubek, komory zachycují protoky z jiných toků, děti v kině se jistě orientují a já rozhodně vím, co mi teď postavičky řekly! To myslím samo sebou ironicky. Pak je tu spousta podivných věcí, jako třeba proč se hlavní hrdinové smějí, když druzí mají sklizeň? Je tu maminka, která se živí věštěním. Tatínkovi říká Jiskra Ašva. Proč? Co to je? Maminka v ději vůbec nefiguruje, a když už, tak se jenom zajímá, jestli je nebo není zamilovaná. Tak nějak v tom cítím svět, ve kterém se ženy nesmí vyjadřovat a rozhodovat o věcech podstatných a důležitých. Od toho jsou tu přece páni tvorstva! Přitom tento film pro děti v prvé řadě bojuje proti rasismu a xenofobii, tedy proti nerovnosti biologických rozdílů mezi lidmi či odporu ke všemu cizímu! V druhé řadě se zabývá migrací. Všechna tato témata jistě děti velmi zajímají! I kdyby ano, tlačí se tu tak na pilu, že na mě měl film účinek právě opačný.

A škaredší titulky aby člověk pohledal!