Hodnocení: 5 %

Mazel a tajemství lesa

Česko, Slovensko, Německo / 2021 / 82 min / 5%

Ze začátku působí film o skautech na letním táboře napínavě, tajemně, dětští herci uvěřitelně, hudba na slušné úrovni, filmové záběry také. Pak se objeví první pohádkové lesní bytosti a vy jste spokojení. Bohužel mluvím o prvních deseti minutách. Pak vás nadšení drasticky rychle opouští. Film působí jaksi trhaně, stejně jako loutky zde přítomné. Působí tak proto, že se film skládá z jakýchsi mini scének. Neplynulost děje souvisí i s interakcí mezi dětskými herci, která se blíží nule, jelikož zahlásí většinou jenom jednu větu (aby divák neprokoukl, že děti vlastně neumí hrát) a ta jedna věta nepotřebuje žádnou reakci (Jé hele. Ten je roztomilej. Tady jsou další. Co když je to past? Nádhera! To je ztracená voda. Opravdovej poklad. atd.)

Když se hlavnímu hrdinovi vybijí baterky v baterce, tak ji v lese prostě zahodí. Skaut jak vyšitý! Táborovou hru vyhrává nečestným způsobem. A že by na konci filmu následovala nějaká sebemenší sebereflexe, toho se už vůbec nedočkáme. Hlavní hrdina působí nesympaticky a doteď jsem nepochopil, proč zrovna on byl vybrán za toho, kdo má lesní bytosti zachránit?!? Každopádně je to borec. Chodí uprostřed noci po lese, koulí na něho oči oživlé klacky a šišky, a s ním to ani nehne. Prostě zívačka, ani na to nijak zvlášť nereaguje. To já bych byl strachem bez sebe nebo vy snad ne? S ostatními jakože kladnými hrdiny – dětmi to nijak zvlášť lepší není, vyplazují na sebe jazyky, posmívají se a podobně.

Film je fakt úplně mimo. (Například prosba hrdiny, aby mu řidička dala zpětné zrcátko z automobilu. Odkdy klacky umí létat? Pomocí zrcátka pukne skála, za puknutí jsou obviněny děti. Šátek se změní v mlhu, hřeben asi v plot. Vážně by geologové přestali vrtat jenom proto, že je nějaké oživlé klacky zavřely do karavanu? Už na druhý den by tam měli celou armádu vědátorů, která by zkoumala tyto jevy.) Jakákoli elementární logika jde stranou. Snímek patrně natočily děti ze základky jako svůj školní projekt. Aha! Tak ne. Byl to producent Petr Oukropec. Nic ve zlém, ale měl by zůstat věrný svému řemeslu. Pochválil bych snad jen zvuky, ruchy a kameru. Jinak jde o naprosto zmatený eko blábol. (KINO)