Hodnocení: 75 %

Malý princ

Francie / 2015 / 106 min / 75%

Klasický a slavný příběh z pera Antoine de Saint-Exupéryho Malý princ se letos dočkal filmového zpracování. Ústřední postavou je překvapivě malá holčička, kterou se její ambiciózní maminka snaží připravit na skutečný svět dospělých. Vytvoří ji životní harmonogram minutu po minutě, kde není nic ponecháno náhodě (seznam narozeninových dárků, vhodná doba, kdy by se měla seznámit s kamarádkou…) Maminčin plán ovšem naruší excentrický, mírně popletený, leč dobrosrdečný soused – vysloužilý letec. Ten holčičce ukáže neobyčejný svět, který mu před dávnou dobou představil záhadný Malý princ.

Film nádherně kloubí dva druhy animace, „pixarovsky“ vypiglovaný svět holčičky a „papírově“ loutkové sekvence s Malým princem. Hudba je niterně krásná. Volba režiséra (překvapivě Mark Osborne tvůrce Kung Fu Pandy), obohatit v celku přímočarý děj knižní předlohy o příběh malé holčičky a stařičkého pilota, se ukázala jako výborný tah.

Stejně jako kniha je i tento film určen spíše dospívajícím divákům, ne-li přímo pro dospělé. Nepatřím mezi obdivovatele knižní předlohy, proto nežehrám na to, že se duši knihy na plátna kin podařilo přenést jen z části (a on by to dokázal někdo lépe?). Mně spíše vadil až příliš pesimistický a melancholický děj a psycho vyvrcholení (film v závěru sklouzl k obligátnímu boji proti záporákovi, což je jasná šlápota vedle a v knize byste jej těžko hledali).

Závěrem: Nečekejte, že vám filmaři naservírují Malého prince tak, jak ho máte vy uložený v mysli. Pak vás možná nezklame.