Hodnocení: 65 %

Lví král

USA / 2019 / 118 min / 65%

Kdesi v africké savaně se narodí lvímu králi Mufasovi syn. Malý lví princ Simba. Všichni se radují, jen Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Když dojde k nečekané tragédii, stává se Simba vyhnancem. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být.

Je úžasné vidět film, kde není ani náznak lidské přítomnosti. Každou minutu, po celou dobu, jsem si kladl otázku, zda to, co vidím, není opravdu skutečné. Až surikata jedoucí na divočákovi mně dala vždy jasnou odpověď. Tu otázku jsem si tedy položil 107 krát. Tím se dostávám k několika málo výhradám. Film má pro děti neúnosnou délku. Příběh nikam nespěchá, proto je zarážející, jak se během okamžiku Simba s Nalou do sebe zamilují. Také bych zmírnil dost nepřehlednou a ne zas tak vtipnou ukecanost zmiňovaného divočáka a surikaty.

Osobně bych uvítal nějakou inovaci oproti pětadvacet let starému originálu. Pokud člověk přesně ví, co bude následovat, je to blbé. Autoři to vážně vzali přes kopírák, včetně řazení scén a záběrů. Ale chápu, že někteří (například malé děti) originál neznají.

Bohužel nejde o výjimečný film, ovšem nelze mu upřít ostatní kvality. Originál ani aktuální verze nepatří mezi mé oblíbené filmy, ale uznávám, že Lví král patří na toto místo v žebříčku.