Hodnocení: 70 %

Luca

USA / 2021 / 96 min / 70%

Snímek studií Disney a Pixar Luca se odehrává v malebném městečku italské riviéry. Vypráví o dospívajícím chlapci na letních prázdninách. Všechna dobrodružství prožívá Luca se svým novým kamarádem Albertem. Má to ale háček. Oba kluci jsou ve skutečnosti příšery z podmořského světa.

Že jde o Pixarovku na první pohled vůbec nepoznáte. Ze začátku záběry pod vodou působí lacině a bídně, jako x-tý vyluhovaný film z podmořského světa. Hlavní hrdinové jsou nesympatičtí, musíte si na ně zvykat, působí jako příšery, dobře, ony to mají být příšery, ale vypadají jako nepodarky z Cameronova Avatara, o kterého se pokusil v osmdesátých letech. Zajímavé to začne být ve chvíli, kdy se Luca dostane na souš, což je naštěstí dostatečně brzy. Od té chvíle vás film začne zajímat.

Pixar opět sahá po jiné kultuře (Coco mexická), tentokrát italské. Pravdou je, že dobová italská hudba a průpovídky v italštině pro mě jako dospěláka získávaly spoustu plusových bodů. Nicméně všechna ta omáčka kolem nezakryje triviální příběh, který se od poloviny filmu točí jen kolem jednoho obyčejného závodu. Film souzní s toliko aktuálním tématem rasismu. A vyústěním filmu se tedy páni scénáristé také neblýskli. Humoru a dobrodružství je zde pomálu. Oslavována je zde dětská fantazie. Klučičí konflikt Lucy a Alberta je přirozený a přitom originální. Kočka je správně šílená. Julia/Džůlia/Džuliata/Blitkyla je naprosto skvělá! Luca je gigantickou reklamou na už tak legendární Vespy. (KINO)

PS: V roce 2021 vyšel ještě asi pětiminutový bonus s názvem Ciao Alberto, který, jak název napovídá, ukáže alespoň v náznaku další osud Lucova kamaráda Alberta.