Hodnocení: 1 %

Lichožrouti

Česko, Slovensko, Chorvatsko / 2016 / 83 min / 1%

Film začíná celkem agresivním přepadením obchodního domu. Ihned v následující scéně hlavnímu hrdinovi umírá dědeček. Následuje scéna s krysou, která chce hlavní postavu lichožrouta Hihlíka sežrat. Když se Hihlík dostane přes několik důmyslných pastí nastražených na lichožrouty, seznamuje se s hamižným mafiánem a grobiánem, takto strýcem Padrem a jeho synáčky, škodolibými bratranci. Brzy se dočkáme další brutální loupeže, tentokrát pod taktovkou pankáčovitých lichožroutů Kojotů. Následně jednomu z bratranců hrozí, že ho lichožroutka Žiletka podřízne, hádejte čím? Bratranec končí nepěkně svázaný do kozelce a hozený do zatuchlé kobky. Načež se Kojoti opijí do němoty. O minutu později chce šéf Kojotů Kudladederon zapíchnout Hihlíka, hádejte čím? Následuje návštěva putyky pochybné pověsti, ve které si místní zpěvačka vysvléká punčochy, pak se naštěstí záběr přesouvá jinam. A takto to pokračuje až do finále, ve kterém se v souboji na život a na smrt utká Padre a Kudla. Kudlu na závěr utopí a umírají i jeho komplicové. Děj filmu by se dal shrnout tak, že jeden gang chce druhému gangu čórnout hromadu ponožek! Paráda!

Nevynechal jsem žádnou scénu, kde by byl jen sebemenší náznak nějakého humoru, nebo ve které by si hlavní hrdina oddechl, jelikož tam žádná taková není!

Ve filmu se postavy častují přízvisky jako ty spratku, parchante, tupoune; nejčastější nadávky jsou sakra a kruci. Pomíjím fakt, že lichožrouti vypadají odpudivě jako malé zrůdy, které (bez výjimky) kradou jako straky!

Uznáte, že za takových okolností, nemohou být Lichožrouti považováni za film pro děti (přičemž na ně vesele chodí celé školy) a jestli ano, tak pak nemám sebemenší výčitky, označit ho za nejhorší a nejotřesnější film roku 2016 pro děti. (V kině, kde jsem byl, všechny děti seděly jako zařezané nebo se ošívaly a chtěly pryč už po první čtvrthodině. Brno, Art.) Po shlédnutí tohoto skvostu mně bohužel nápad z knihy Pavla Šruta, že lichožrout je záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče, nepřijde už ani trošku intelektuálněroztomile vtipný. Ba právě naopak.