Hodnocení: 65 %

Letní hokej

Česko / 2019 / 75 min / 65%

V létě 2017 se mladí hokejisté z východočeského Náchoda vypravili do dalekého Maroka, kde je čekalo přátelské utkání s tamním týmem. Nepřijeli sem jenom hrát hokej, ale taky se seznámit s místními lidmi a jejich způsobem života. O několik měsíců později zase hokejisté z marockého Salé zamířili do České republiky, aby tu v obrácené podobě zažili to samé.

Za škodolibého, věčně nespokojeného, vulgárního, namistrovaného, neotesaného protagonistu tohoto dokumentu jsem se vážně styděl. Věc se má tak, že kamera, občas roztřesená, občas snímající tmu, a mikrofon na něm a jeho kamarádech byly doslova přilepeny. Takže přesně vidíme a hlavně slyšíme, co si kluci povídají, jak ostatní uráží, jak si nadávají a kolikrát i to, co si myslí. A věřte, že jde o smutnou podívanou, vypovídající o naší čecháčkovské malosti, o naší ubohosti, zahleděnosti do sebe, povrchnosti, životě bez radosti, našem konzumním životě a já nevím o čem. Jsme také konfrontováni s muslimským světem nastolujícím mnoho dalších témat.

Po technické stránce spíše slabý film, ale o to více přínosný. Snad při sledování vaše děti (10 let a dál) rozeznají, co je na chování jejich vrstevníků špatné a co ne…