Hodnocení: 50 %

Kráska a zvíře

USA / 2017 / 129 min / 50%

Na ČSFD momentálně 72%. Ha ha ha.

Hrdinkou tohoto známého díla je bystrá, nezávislá mladá dívka a krásná Kráska, kterou ve svém zámku uvězní děsivé zvíře. Navzdory strachu se spřátelí se zakletým zámeckým služebnictvem a uvědomuje si, že se pod obludným zvířecím zevnějškem ukrývá vlídná duše skutečného prince.

Tolik diskutovaného homosexuálního motivu, který vyvolal před premiérou velký skandál, byste si asi ani nevšimli, kdybyste o něm nevěděli. Jde samozřejmě o zbytečnost, bez které by se rozhodně film obešel! Ale vytkl bych pohádce spíše jiné věci. Desetisekundová koulovačka nebo třicetisekundové praní prádla – takových scén zde mělo být více. V obou totiž hrají živí lidé! Když podobné vtipy dělají hodiny nebo čajová konvice, je to o ničem!

V duchu jsem si říkal: Je to muzikál. Je to muzikál. Ale toho zpěvu (připadalo mi to jako dvouhodinová mdlá písnička) zde bylo přespříliš. Méně by rozhodně bylo více. To se týká i přemrštěných dekorací a kostýmů a triků. Uff. Stejně jako předpředloňská Popelka. Američani prostě neumí šetřit a neznají míru! Ne velkolepost, ale střídmost by této pohádce slušela. A taky bych čekal nějaké tvůrčí invence a ne křečovitě stejnou verzi animované filmu z roku 1991.

Film jsem vzal na milost hlavně kvůli Emmě Watson, která je v roli Krásky prostě skvělá! Jedině kvůli ní má cenu film vidět. Zasloužila by si ale lepší verzi! A ještě je skvělá Hattie Morahan v roli žebračky a čarodějnice, která ale na plátně stráví dohromady tak dvacet sekund. To je ostuda!