Hodnocení: 55 %

Království lesních strážců

USA / 2013 / 102 min / 55%

Hlavní hrdinkou příběhu je sedmnáctiletá Mary, která se vrací domů a snaží se sblížit se svým otcem, který je až přespříliš posedlý zkoumáním záhadných tvorů žijících v lese. Pak dojde k jisté „nehodě“, při které je Mary zmenšena do velikosti řádově čtyř centimetrů. Poznává lesní strážce, kteří brání les proti hnusným bažiňákům. Jejich zákeřné útoky vypadají, jako kdyby les dostal rakovinu. Záměr Mary – dostat se zpátky domů v původní velikosti – se tak mění v odhodlání zachránit lesní království.

Film se v originále jmenuje Epic. A tak se na nás řítí obrovitá přesila bažiňáků jako v Pánu prstenů, hudba burácí jako v Armageddonu, kamera krouží a letí krajinou jako v Supermanovi, situace jsou fatální, rozhodnutí osudová, následky dalekosáhlé, krása přírody monumentální, obludnost záporáků monstrózní, hrdinové nadpozemsky udatní a všechno je to prostě epické!

Ve chvíli, kdy se na scéně objeví hlemýžď Hrub a slimák Hňup, čmuchající krtek, praštěný tatínek hlavní hrdinky, ochránci lesa jménem Lístkové, vypadá to pak spíš jako velkohubé než velkolepé. Snaha být za každou cenu „epic“ je na škodu.

Některé vymyšlené světy vás prostě chytnou okamžitě, uhranou vás, nadchnou, pohltí a nepustí. Tohle není ten případ. Tvůrci Ria a Doby ledové předvedli svůj standard. Nic víc a nic míň. Škoda, že tenhle film nedokáže ničím překvapit. Snad jen ve třicáté minutě…