Hodnocení: 50 %

Kouzelná Beruška a Černý kocour ve filmu

Francie, USA / 2023 / 102 min / 50 %

Celá zápletka filmu mně s prominutím připadá praštěná. Mirákula Berušky a Kocoura jsou silnější než motýla, kterého ovládá padouch Lišaj. Ten proto vytvoří chaos, díky kterému možná jejich mirákula získá a pomocí nich možná oživí svou mrtvou manželku. Cože?

Jinými slovy jsem čekal trochu jinačí, rafinovanější děj. Kromě úvodního souboje s oživlým kamenným chrličem v katedrále Notre-Dame a milým soubojem na řece Seině se tu hodně řeší vztahy, zvláště ty milostné (což se mi líbilo, ale nevím, zda malým dětem v kině, které se nejvíc smály, když měl  Plagg – Kocourův akuma – nadýmání a ulevoval si…). Film tak nějak vatovitě plyne a končí, světe div se, závěrečným soubojem. Ten taky není nijak zvlášť kreativně zaranžovaný (valící se ruské kolo a nafouklý obří paňác – namátkou inspirováno Piráty z Karibiku a Krotiteli duchů). Měl jsem to možná zmínit hned na začátku, ale tvůrci plánovali filmovou Berušku hranou, nakonec změnili plány a vznikl animovaný muzikál. Jako by se tvůrci lekli, že celovečerní film neutáhnou, tak se rozhodli celkem jednoduchý děj zpestřit (čti prodloužit) zpěvy. Naštěstí jich tam není moc.

Překvapilo mě, že totožnost Lišaje známe od začátku, a že dojde i na vzájemné odhalení Berušky a Kocoura. Líbila se mi i „skrytá“ reklama na Volkswagen. A vlastně mně přijde originální  milostný čtyřúhelník v sobě sama, jak jsem si to pojmenoval, totiž jednostranná zamilovanost Kocoura do Berušky a Marinette do Adriena.

Vzhledem k tomu, že seriál běží už od roku 2015 a má za sebou 5 sérií, měl film přece jen vzniknout aspoň o pět let dřív. Ale budiž. Děti postupně dorůstají, objevují Berušku, takže je tu neustálý přísun fanynek a fanoušků, další tři série jsou plánovány na rok 2024, 2025 a 2026. No a příslib dalšího filmu prozradí potitulková scéna. Takže s Beruškou a Kocourem tu budeme ještě dlouho.