Hodnocení: 65 %

Kluk ve světě příšer

Japonsko / 2015 / 119 min / 65%

Hrdinou tohoto japonského anime je devítiletý Kjúta ze současného Tokia. Náhodou se ocitá ve skrytém světě zvířat. Chlapce se ujímá osamělý medvědí válečník, který potřebuje učně, aby se stal novým panovníkem.

Režisérem filmu není nikdo jiný než slavný Mamoru Hosoda, autor kultovní Dívky, která proskočila časem. Pro nezkušeného diváka japonských anime, může být film zjevením, pravdou ale je, že jde o snímek nijak vyčnívající nad průměr. Nicméně svou originalitou a nápaditostí předčí většinu filmů, uváděných v roce 2016 v našich kinech (anime v českých kinech není věcí všední!).

Na některých místech přílišnou zkratkovitost, povrchnost, jednoduchost a někdy dokonce logické nesmysly (To si opravdu nikdo nevšiml další lidské bytosti ve světě zvířat?) zakrývá celkem šikovně přehršel originálních nápadů.

Ve filmu najdeme typické rysy japonské mentality: větší úsilí nahradíme ještě větším úsilím a tím všechno zvládneme; celý svět nenávidím, a proto chci být sám, nejlépe zemřít; mám problém a tak ho vykřičím – postavy na sebe v jednom kuse řvou; atd.

Kluk ve světě příšer je filmem o dospívání, je tedy určen odrostlejším, ne pro malé děti (zápas s temnotou ve svém srdci).