Hodnocení: 90 %

Klaus

Španělsko / 2019 / 96 min / 90%

Mladík Jesper je rozmazlený a namistrovaný flákač, který si myslí, že mu všechny jeho průšvihy projdou. Jenže otci, řediteli královské pošty, dojde trpělivost a za trest ho pošle dělat pošťáka na ostrov Smeerensburg, na nejzazší místo naší planety, pokryté věčným ledem a sněhem, kde lišky dávají dobrou noc, natož aby někdo dával dopisy do schránek. Dělat pošťáka tam, kde si jeho obyvatelé jdou věčně po krku, není nic jednoduchého. Nejhrozivějším se zdá být obrovitánský hromotluk, podivín a samotář Klaus, se kterým Jesper naváže křehké přátelství.

Nepřestává mě šokovat, jak se dá ještě v dnešní době, konec konců i v dobách minulých, udělat film o Santa Clausovi, aby byl aspoň mikroskopicky zajímavý, či dokonce stál za zhlédnutí. Film má pomalejší rozjezd, ale kousíček po kousíčku si vás získává, až vás má celého! Mně to trvalo jen do chvíle, kdy se ozval rap, když dal Jesper za vyučenou jednomu frackovi.

Styl animace je velice pěkný a netradiční. Hudba výborná, včetně moderně pojatých písniček, které do starobyle působícího filmu dokonale sednou. Skvělé detaily (v glóbusu zapíchané nože, hororová holčička s mrkví), dokonalé hlášky („Počkej, na jaře ta šedá teprve vynikne.“), svěží nápady (dozvíte se, jak Santa do komína vleze, proč má rád sušenky, jak k létajícím saním, sobům a červeným šatům přišel) a příběh, který vám vžene do očí slzy smíchu i dojetí („Každý dobrý čin vykřeše další.“).

Paráda!