Hodnocení: 45 %

Karkulka a sedm trpaslíků

Česko / 2018 / 56 min / 45%

Jde o pásmo tradičních i nových pohádek od studentů z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pásmo začíná pohádkou O Červené Karkulce a pokračuje dalšími sedmi: Bažinou, Probouzeč, Pod mrakem, O Kovladu, Otesánek, Čarodějka a První sníh.

Bakalářská práce Martiny Holcové, kterou namluvil Ota Jirák, ztvárňuje Karkulku s černým pásem v judu, která vlkodlaka fyzicky donutí sekat dobrotu a sekat babičce dříví.

V pohádce Bažinou chodí chlapec do školy a strašidlo podobné Glumovi mu cestu komplikuje. Spolkne mu i tatínka. Pointě jsem se musel usmát. Což se z toho pásma nepodařilo žádnému jinému tvůrci.

Probouzeče jsem vůbec nepochopil. Až když jsem si dodatečně přečetl synopsi. Hlavní hrdina se živí tím, že chodí probouzet obyvatele vesnice, a to za každého počasí. Pointa ujde.

Pod mrakem je taková krátká hříčka s trpaslíkem, kterému vadí zastíněné slunce.

O Kovladu je pohádka s velmi hezkou animací. Je o věřící matce a marnivé dceři, která touží po zlatě a bohatství, až se jí to stane osudným. Namluvila Radůza.

Otesánek je zajímavý výtvarným zpracováním pomocí vlny. Patří mezi ty slabší. Titulky jsou vyšívané, prima nápad.

Čarodějka je opět krátká hříčka o nespokojené princezně, které není žádný ženich dost dobrý, a tak dopadne, jak dopadne.

První sníh je nejrozmáchlejší a po technické stránce asi nejnáročnější. Nabízí těm nejmenším ponaučení, že se rodiče neopouští a v divokém světě číhá nebezpečí.

Vzhledem k tomu, že díla trvají jen několik minut, většinou nabízí pouze jeden nápad – jedno poselství či pointu. A i když mají k dispozici více minut, je tomu taky tak. Při sledování tohoto pásma musí mít děti hodně vnímavého ducha, aby spatřené pobraly. Ale je dobře, že něco takového u nás vzniká a dostane se do kin. Skvělá alternativa komerci. Asi se nic nestane, když vaše děti k tomuto filmu posadíte k televizi.

Dospělý divák bude k tomuto pásmu asi shovívavější. Jak to vidí děti odkojené studiem Disney, shrnuje věta jedné holčičky, když skončilo promítání: „Já už chcu jít domů na tu Elzu.“